On Thursday, November 7th, the crème de la crème of watchmaking was awarded in the prestigious Grand Prix d’Horlogerie de Genève, GPHG 2019, with the “Aiguille d’Or” Grand Prix given to Audemars Piguet for the Royal Oak Self-winding Perpetual Calendar Ultra-Thin watch.

The GPHG prizes are given after long deliberation by an independent jury comprising of the most well-respected experts, collectors, watchmakers and journalists in the industry.

Brands including Bulgari, Chanel, Chronométrie Ferdinand Berthoud, Genus, Hermès, Kudoke, MH&F, Ming, Seiko, Tudor, Urwerk, Vacheron Constantin and Voutilainen were also awarded for the incredible watches they have created this year.

A Special Jury Prize was given to Luc Pettavino,for his contribution to the watchmaking world via the organisation of the Only Watch charity auction.

And here is the complete list of prize winners:

“Aiguille d’Or” Grand Prix

Audemars Piguet, Royal Oak Selfwinding Perpetual Calendar Ultra-Thin

Audemars Piguet, Royal Oak Selfwinding Perpetual Calendar Ultra-Thin

Ladies’ Watch Prize

Chanel, J12 Calibre 12.1

Chanel, J12 Calibre 12.1

“Ladies’ Complication Watch Prize

MB&F, Legacy Machine FlyingT

MB&F, Legacy Machine FlyingT

Men’s Watch Prize

Voutilainen, 28ti

Voutilainen, 28ti

Men’s Complication Watch Prize

Audemars Piguet, Code 11.59 by Audemars Piguet Minute Repeater Supersonnerie

Audemars Piguet, Code 11.59 by Audemars Piguet Minute Repeater Supersonnerie

Iconic Watch Prize

Audemars Piguet, Royal Oak “Jumbo” Extra-thin

Audemars Piguet, Royal Oak “Jumbo” Extra-thin

Chronometry Watch Prize

Chronométrie Ferdinand Berthoud, Carburised steel regulator

Chronométrie Ferdinand Berthoud, Carburised steel regulator

Calendar and Astronomy Watch Prize

Hermès, Arceau L’heure de la lune

Hermès, Arceau L’heure de la lune

Mechanical Exception Watch Prize

Genus, GNS1.2

Genus, GNS1.2

Chronograph Watch Prize

Bvlgari, Octo Finissimo Chronograph GMT Automatic

Bvlgari, Octo Finissimo Chronograph GMT Automatic

Diver’s Watch Prize

Seiko, Prospex LX line diver’s

Seiko, Prospex LX line diver’s

Jewellery Watch Prize

Bvlgari, Serpenti Misteriosi Romani

Bvlgari, Serpenti Misteriosi Romani

Artistic Crafts Watch Prize

Voutilainen, Starry Night Vine

Voutilainen, Starry Night Vine

“Petite Aiguille” Prize

Kudoke, Kudoke 2

Kudoke, Kudoke 2

Challenge Watch Prize

Tudor, Black Bay P01

Tudor, Black Bay P01

Innovation Prize

Vacheron Constantin, Traditionnelle Twin Beat perpetual calendar

Vacheron Constantin, Traditionnelle Twin Beat perpetual calendar

Audacity Prize

Urwerk, AMC

Urwerk, AMC

“Horological Revelation” Prize

Ming, 17.06 Copper

Ming, 17.06 Copper

Special Jury Prize

Luc Pettavino, Founder and Organiser of Only Watch

Luc Pettavino, Founder and Organiser of Only Watch

For the pre-selected finalists that made it to the last round, you can check out the list here.